«Я подам на вас до суду» — така фраза часто лунає з вуст розгніваних бізнесменів, яким затримали платіж, поставку товару, зіпсували надане в оренду майно або в інший спосіб порушили умови укладеного договору. Звичайно, подавати позов чи ні, справа кожного, але в цій статті хочемо зазначити аспекти, на які варто звернути увагу при прийнятті такого рішення.
По-перше, доцільно ознайомитись із судовою практикою в аналогічних спорах. І хоча в Україні не існує прецедентного права, такий аналіз допоможе приблизно оцінити шанси на виграш. Також, на вигідні вам рішення з подібних справ можна послатися у позові, так нібито: «Я, звичайно, ні на що суду не натякаю, але практика апеляційної інстанції у подібних відносинах на нашій стороні…». Якщо судової практики немає або вона не на «вашій» стороні - це все одно не означає, що суд програшний, але значно зменшує шанси на виграш.
По-друге, наполегливо радимо перевірити майновий стан протилежної сторони перед тим як звертатися до суду. Треба розуміти, що задоволення позову — ще не гарантія його виконання. Ви можете бути тричі праві, але якщо у боржника немає коштів або майна, — це не буде мати жодного значення. Приватний або державний виконавець не зможе стягнути кошти, яких немає, і буде змушений закрити провадження у зв'язку з відсутністю майна у боржника.
Перевірити стан рахунків контрагента у банківських установах ви, звичайно, не зможете, проте подивитися наявність у контрагента податкового боргу, інших судових справ про стягнення коштів, де ваш контрагент виступає відповідачем, наявність у нього на балансі нерухомого майна, чи є він боржником по вже відкритим виконавчим провадженням та наявність контрагента в Єдиному державному реєстрі боржників — ви можете.
Взагалі, такі перевірки варто проводити перед укладанням договорів та перед настанням автоматичної пролонгації вже підписаних договорів. І перед початком судового спору — це також потрібно!
По-третє, прорахуйте можливі втрати та виграші. Ні для кого не секрет, що судовий розгляд — справа недешева. До затрат відносяться: судовий збір та винагорода юристу. Ці затрати ви зможете частково повернути, якщо рішення буде на вашу користь.
Доцільно прорахувати штрафні санкції, які можна стягнути з недобросовісного контрагента: пеню, штрафи, інфляційні втрати, 3% річних тощо. Їх розмір може повністю або частково покрити витрати на супровід справи в суді.
Якщо вже ви отримали рішення на свою користь та навіть виконавчий документ, то у разі зарахування коштів на свій рахунок, ви повинні сплатити винагороду приватному виконавцю, якщо тільки ви не вирішите випробувати долю та не захочете звернутися до державного виконавця — це безкоштовно, але довго та не завжди якісно.
Тож, якщо сума боргу менша, або не набагато більша за можливі втрати, то і звертатися до суду нерентабельно.
Отже, незважаючи на всі стереотипи про «вам, юристам, лише б до суду піти», рекомендуємо прорахувати власні перспективи в судовому процесі та можливий виграш, а також звернутися до профільного юриста за професійною допомогою. І якщо у виборі фахівця ви зупинитесь на нашій команді - залюбки допоможемо!