Забезпечення виконання договорів в період карантину

Вікторія Мазонко, юрист
25.05.2020
"Карати не можна помилувати" - на час карантину ця цитата та питання стосовно коми у ній стали досить актуальними, якщо мова йде про виконання господарських договорів. Справді, хто ж звільняється від виконання договорів? Що робити, якщо контрагент відмовляється від своїх зобов'язань? Карантин офіційно визнано форс-мажорною обставиною, а це означає, що виконання всіх договорів стає на паузу? Розглянемо по порядку.

Справа в тому, що багато підприємців надають велике значення словосполученню "форс-мажор" тому, що бачили його у назві одного з розділів майже у всіх підписаних договорах і хибно вважають, що автоматично звільняються від обов'язку виконувати договори. Але це не так, оскільки форс-мажор дає можливість звільнитись тільки від відповідальності за невиконання зобов'язань. І то - лише за наявності певних умов:
- Причинно-наслідковий зв'язок. Тобто, необхідно довести, що введення карантину унеможливило виконання зобов'язань за договором. Відсутність коштів чи неможливість їх отримання внаслідок зупинення підприємницької діяльності від зобов'язань не звільняють.
- Сертифікат від Торгово-промислової палати. Сертифікат надається по кожному договору окремо і, навіть якщо ви його отримаєте і повідомите про це контрагента - це не може бути гарантією того, що контрагент не звернеться до суду і що суд не стане на його сторону.

Слід також врахувати, що форс-мажор як причина прострочення оплати НЕ звільняє від відповідальності передбаченої ст. 625 ЦК України, бо це компенсація, а не неустойка - так вказала у своїй постанові від 12.04.2017 р. Судова палата у господарських справах Верховного Суду України.
Таким чином, боржник зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Отже, досить дієвим механізмом спонукання до виконання зобов'язань є встановлення у договорі значних відсотків річних від простроченої суми, які боржник повинен буде сплатити у разі порушення грошового зобов'язання.

Якщо Ви тільки плануєте укласти договір і не впевнені у надійності партнера, Ви можете забезпечити виконання зобов'язання за допомогою акредитиву.
Акредитив - це вид безготівкових розрахунків, за яким банк, за дорученням клієнта і відповідно до його вказівок або від свого імені, зобов'язується провести платіж на користь одержувача грошових коштів. Акредитив може бути покритий або непокритий, відкличний і безвідкличний. Детальніше про це радимо поговорити з юристами.
Таким чином, законодавство містить достатню кількість механізмів, які при вмілому використанні допоможуть забезпечити виконання договорів Вашими контрагентами.

Слід пам'ятати про те, що найефективнішим засобом забезпечення зобов'язання залишаються переговори між контрагентами. Внаслідок карантину велика частина українського бізнесу опинилася у скрутному положенні і наше головне завдання зараз не доводити підприємства до банкрутства, нараховуючи одразу всі штрафні санкції, а навпаки, допомогти у скрутні часи. Карантин закінчиться, а зіпсовані відносини залишаться.

Тож, карати не можна, помилувати?