Форс-мажор та зменшення розміру орендної плати під час війни

Вікторія Мазонко, юрист
28.09.2022
Як знизити плату за договором? Шаблон заяви на зменшення орендної плати.
Не секрет, що у воєнний час бізнес зазнає значних втрат. Майже у всіх громадян зменшуються доходи, внаслідок чого страждають і підприємці. Деякі наші клієнти стикнулися з необхідністю зменшити або відстрочити оплату за оренду приміщень, якими вони користуються. Це стосується також тих, хто вимушено покинув країну, але їх товар/речі залишилися в орендованому приміщенні й вивезти їх поки що немає змоги.

Почнемо з того, що ми чуємо найчастіше. «Ну війна це ж форс-мажор? Тож я можу не платити?». Не зовсім так.
Війна безумовно є форс-мажором, це визнано Торгово-промисловою палатою України (далі – ТПП) і навіть є лист про те, що цей факт індивідуального підтвердження не вимагає. Проте контрагент може запросити виданий саме вам сертифікат про форс-мажор. Такий порядок підтвердження наявності вказаних обставин може бути передбачений вашим договором.
Крім того, Верховний суд у справі № 910/9258/20, зазначає, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості виконання зобов'язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку виконання господарського зобов'язання. Простіше кажучи, ви повинні довести чому саме через ці обставини ви не змогли виконати зобов'язання.

Крім того, існує певний порядок дій сторони у випадку, коли вона зазнає форс-мажорних обставин. Більшість договорів встановлюють обов'язок для сторони, яка зазнала дію форс-мажорних обставин, одразу повідомити контрагента про такі обставини.
І останнє, на що не всі звертають увагу, наявність форс-мажору звільняє лише від відповідальності за порушення зобов'язання, але не звільняє від виконання зобов'язання.

Отже, навіть при правильному посиланні на форс-мажорні обставини, війна звільняє вас лише від сплати штрафних санкцій, але ніяк не від виконання основного зобов'язання. У випадку договорів оренди, після закінчення дії форс-мажорних обставин, ви зобов'язані будете сплатити орендну плату за весь період дії таких обставин, але будете (можливо) звільнені від сплати штрафних санкцій.

Що ми радимо робити для зменшення розміру оплати?

Все просто – домовлятися. Якщо відкриєте ваш договір, побачите там універсальну фразу: «Всі суперечки між сторонами вирішуються шляхом переговорів». Ви маєте пам'ятати, що від імені контрагента виступає така сама людина, як і ви. З ним також можна домовитися і ця людина також зазнала воєнного стану. Тож наша пропозиція – лист-прохання про зменшення розміру орендної плати (шаблон додаємо).
В цьому листі радимо описати скрутну ситуацію, з якою стикнулося ваше підприємство, додати трошки песимізму, типу: «для уникнення банкрутства..» та обов'язково придержуватися люб'язного тону. Пам'ятайте, знизити розмір оплати – право контрагента, а не його обов'язок! Тож будьте максимально ввічливі.
Як зафіксувати менший розмір орендної плати?

В ідеалі – підписати Додаткову угоду до основного договору. В крайньому разі підійде листування та подальше виставлення рахунків контрагентом на узгоджену суму. Ми не рекомендуємо узгоджувати знижки шляхом телефонних розмов без письмової фіксації та без виставлення рахунків. Бо якщо цього не зробити, то сума, на яку зменшився розмір орендної плати, в майбутньому може бути включена до заборгованості та вам все одно доведеться її сплатити.
Бажаємо вам знайти порозуміння з вашим контрагентом! У випадку виникнення запитань – звертайтеся за телефоном, вказаним на сайті!