Багато наших співвітчизників через військову агресію росії опинились у Польщі та продовжують працювати віддалено на українські компанії. Більшість з них оформили в Польщі статус тимчасового захисту. Й абсолютно усіх бентежить питання чи не потрібно сплачувати в Польщі податки з українських доходів.
Спробуємо розібратися яка ситуація на сьогодні. Сплата податків регулюється Податковим кодексом України, податковими законами Польщі та (і це найголовніше!) Конвенцією про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень. Конвенція має пріоритет перед національним законодавством та допомагає уникнути оподаткування у двох країнах одночасно.
Конвенція розповсюджується не на всі податки, а тільки на ті, які в ній прописані. У Конвенції між Україною та Польщею зазначені такі податки: в Україні - податок на прибуток підприємств та прибутковий податок з громадян; в Польщі - прибутковий податок з юридичних осіб, прибутковий податок з фізичних осіб, сільськогосподарський податок. Це означає, наприклад, що навіть якщо біженець є податковим резидентом України та сплачує в Україні всі належні податки, це не звільняє його від сплати податку на свою собаку в Польщі.
Конвенція встановлює порядок визначення резидентом якої країни є людина. І першим пунктом є такий: «Він вважається резидентом Договірної Держави, де він має постійне житло. Якщо він має постійне житло в обох Договірних Державах, він вважається резидентом тієї Держави, де він має найбільш тісні особисті й економічні зв'язки (центр життєвих інтересів)».
Таким чином, визначальним критерієм є центр життєвих інтересів. На практиці визначити країну, де людина має більш тісні особисті й економічні зв'язки дуже важко, тому національне законодавство (як українське, так і польське, так й багатьох інших країн) встановило додатковий критерій — перебування в країні понад 183 дні.
Більшість біженців вже перебуває за кордоном більше ніж 183 дні й тому підтвердити українську резидентність стає важче. Але Міністерство фінансів республіки Польща видало
лист, в якому, зокрема, зазначило, що міністерство не заперечує можливості для українців збереження центру життєвих інтересів в Україні у воєнний час і такий підхід буде діяти до кінця 2022 року.
Таким чином, до кінця цього року українські біженці мають можливість сплачувати податки з українських доходів в Україні та поповнювати український бюджет, що так необхідно сьогодні.